695 271 438 17 717 54 38 biuro@xerolux.pl Pn-Pt: 8:00 - 16:00

Kserokopiarki – historia, zasada działania i korzyści

Skąd wywodzi się nazwa kserokopiarka? Otóż całość pochodzi od greckiego słowa kseros, które oznacza mniej więcej tyle co „suchy” – powód nazwy jest prosty – uzyskanie wydruku nie wymaga użycia kąpieli chemicznych jak to się ma w fotografii klasycznej.

Pierwsze urządzenie kserujące powstało w roku 1938 w zakładach firmy Haloid (marka Xerox). Do Polski pierwsze kserokopiarki dotarły dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nie istniało w naszym języku słowo określające dane urządzenie, dlatego początkowo nazywano je powszechnie ksero. Nazwa z czasem przekształciła się w kserokopiarkę.

Biurowe urządzenia drukujące początkowo tworzyły kopie tylko i wyłącznie w odcieniach szarości – zwiemy je kserokopiarkami czarno-białymi lub też monochromatycznymi. Dopiero w późniejszych czasach powstały kserokopiarki kolorowe dzięki którym siła przekazu dokumentów uległa znacznej poprawie.

Zasada działania kserokopiarki

Głównym elementem kserokopiarki jest bęben, który pokryty jest związkami selenu. Warstwę tą stanowią fotoprzewodniki (selen) lub też krzem amorficzny. Ich właściwości fotoelektryczne działają na zasadzie izolacji prądu w ciemności, natomiast światło sprawia, że stają się nośnikami prądu. Uzyskiwanie obrazu bierze się z obrotowego ruchu bębna, który jest elektryzowany, a następnie naświetlany. Przeniesienie toneru z bębna na papier możliwe jest dzięki temu, iż kartka papieru posiada ładunek ujemny. Następnie bęben przechodzi proces czyszczenia i rozładowywania a toner na kartce podgrzewany jest w temperaturze 200 stopni, przez co się topi i przylega do papieru.

W przypadku druku z komputera to właśnie oprogramowanie i sterownik wysyła instrukcję elektryzowania.

W bardziej zaawansowanych kserokopiarkach posiadających skaner, fax. W ich skład wchodzi komputer wewnętrzny, który steruje całym procesem druku.

Korzysci płynące z użytkowania kserokopiarek

Głównym czynnikiem, który wpływa na podjęcie decyzji o zakupie kserokopiarki do biura jest znacznie niższy koszt eksploatacji w przeliczeniu na kopię niż w standardowej drukarce. Urządzenia te mają być także od razu gotowe do użycia i w bardzo szybkim tempie wydrukować potrzebny dokument.

Ponadto kserokopiarki często łączą w sobie wiele funkcji tak bardzo pożądanych w biurach – fax, skaner, dupleks i wiele innych dodatków takich jak automatycznie zszywanie, wysyłanie do e-maila czy lokowanie dokumentów na serwerze/dysku w kserokopiarce. Stanowi to świetną zaletę – jedno urządzenie stanowi centrum zarządzania wszelakich dokumentów w biurze.

Koszt zakupu kserokopiarki zwraca się w bardzo krótkim czasie gdy porównamy koszty zakupu toneru, który starcza na ogromne ilości kopii (nawet do 100 000) w porównaniu do kosztów atramentu stosowanego w tradycyjnych drukarkach.


Opublikowano: 3 grudnia 2015 w Artykuły, Baza Wiedzy
0 głosów
share Spodobał Ci się ten artykuł? Znasz kogos kogo może zainteresować? Podziel się!

Zainteresują Cie również:

Słownik pojęć urządzeń drukujących Każda branża operuje terminologią, która zrozumiała jest tylko dla pracowników z danego segmentu. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zwrotami oraz skrótami, których używa się do określania funkcji urządzeń wielofunkcyjnych. Pozwala to lepiej zrozumieć różnice pomiędzy urządzeniami dzięki czemu...
Rozwój firm na podkarpaciu Na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować potężny rozwój firm na terenie województwa podkarpackiego. Nieopisany wkład w ten rozwój miały i ciągle mają dotacje z Unii Europejskiej, które napędzają rozwój przedsiębiorstw zarówno nowych jak i tych posiadających swe korzenie na rynku. Inwe...
Start naszej nowej strony internetowej Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że w właśnie dziś ruszyła nasza nowa strona internetowa. Główne zmiany to oczywiście nie tylko kosmetyka/wygląd, który został znacznie unowocześniony a zarazem okrojony ze wszelkich zbędnych elementów graficznych. Starą stronę przepisaliśmy na nowy silnik...
Oryginał czy zamiennik toneru? Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stało się stosowane wszelakiej maści zamienników w prawie każdej dziedzinie życia - nie tylko w urządzeniach drukujących. Oczywiście taki stan generuje żywe dyskusje pomiędzy zwolennikami obydwóch rozwiązań, jednak wiedza o tym które rozwiązanie tak naprawdę ...
thumb_up
plus_one
Xerolux Mielec Google+
play_circle_filled
Xerolux YouTube