695 271 438 17 717 54 38 biuro@xerolux.pl Pn-Pt: 8:00 - 16:00

Słownik pojęć urządzeń drukujących

Każda branża operuje terminologią, która zrozumiała jest tylko dla pracowników z danego segmentu. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zwrotami oraz skrótami, których używa się do określania funkcji urządzeń wielofunkcyjnych. Pozwala to lepiej zrozumieć różnice pomiędzy urządzeniami dzięki czemu w jeszcze łatwiejszy sposób skonfigurujesz swoje urządzenie drukujące. Tak więc zaczynajmy.

ADF (Automatic Document Feeder)

czyli na nasze Automatyczny Podajnik Dokumentów. Taki dodatek do urządzenia pozwala na kopiowanie materiałów bez konieczności ciągłego i monotonnego podnoszenia pokrywy skanera w celu zmiany strony kopiowanego dokumentu. Wystarczy załadować arkusz oryginałów na podajnik a ADF skopiuje wszystkie jedna po drugiej. Od ARDF odróżnia go fakt, iż jest w stanie kopiować tylko jedną stronę oryginału.

 

ARDF (Automatic Reverse Document Feeder)

to Automatyczny Odwracający Podajnik Dokumentów. W przeciwieństwie od bardzo leciwego ADF, ARDF oferuje kopiowanie dokumentów od razu dwustronnie. W starszych urządzeniach odbywa się to za pomocą specjalnej rolki i taśmy, która obraca oryginał do skanowania. Nowszym rozwiązaniem jest natomiast ARDF jednoprzebiegowy, który wyposażony jest w 2 skanery, który jednocześnie skanują dokument z dwóch stron. Gdy urządzenie dodatkowo wyposażone jest w dupleks (patrz poniżej) możliwe jest otrzymanie wydruku dwustronnej kopii dokumentu.

 

CZB, BW, B&W, B/W, MONO, Monochromatyczne

Oznaczenie dla urządzeń drukujących tylko w odcieniach szarości czyli przysłowiowe urządzenia czarno-białe.

 

Bęben

Najprościej, bez zbędnej fachowej terminologii bęben jest wałkiem, na który „nanoszony” jest obraz przyszłego wydruku. Jak przebiega taki proces? Niedaleko bębna zlokalizowana jest potężna elektroda, którą elektryzuje się ładunkiem kilku tysięcy woltów by później oddała ten ładunek substancji pokrywającej bęben. Następnie bęben będąc już przewodnikiem oddaje ładunek kartce papieru na której powstanie wydruk. Właśnie do tego miejsca przylgnie toner, który zostanie podgrzany tak by stworzyć trwały i szybki wydruk. Jest to jedna z najważniejszych części każdej kserokopiarki, urządzenia wielofunkcyjnego czy też drukarki. W urządzeniach drukujących w kolorze wykorzystywanych jest cztery zespoły bębnów (każdy kolejny kolor z palety CMYK).

 

Dupleks / Duplex

Urządzenie wyposażone w dupleks pozwala na drukowanie dwustronne bez potrzeby ręcznej podmiany strony kartki. Wydruk jest automatycznie odwracany w trakcie drukowania. W zależności od urządzenia jest to element zamontowany domyślnie lub jest możliwa jego późniejsza instalacja.

 

Finiszer / Finisher

Najczęściej opcjonalne urządzenie, które znacznie ułatwia wykańczanie dokumentów takimi technikami jak zszywanie, łamanie, dziurkowanie, broszurowanie, składanie itp. Bardzo praktyczny dodatek gdy drukowane są duże ilości dokumentów. Dzięki temu dodatkowi organizacja dokumentów przebiega jeszcze płynniej.

 

Artykuł w trakcie rozbudowy – więcej informacji wkrótce.


Opublikowano: 8 grudnia 2015 w Artykuły, Baza Wiedzy, Poradniki
2 głosy
share Spodobał Ci się ten artykuł? Znasz kogos kogo może zainteresować? Podziel się!

Zainteresują Cie również:

Korzyści z podłączenia urządzenia do sieci LAN "Hej, wydrukujesz mi to?" oraz "Jakbyś miał chwilę to weź puść mi to do drukarki" to o dziwo wciąż dość popularne zwroty w wielu firmach. Najbardziej problematyczne są dla osoby, która takie zapytania musi przyjmować ponieważ to tylko jego komputer ma zainstalowaną drukarkę lub kserokopiarkę. Takie ...
Rozwój firm na podkarpaciu Na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować potężny rozwój firm na terenie województwa podkarpackiego. Nieopisany wkład w ten rozwój miały i ciągle mają dotacje z Unii Europejskiej, które napędzają rozwój przedsiębiorstw zarówno nowych jak i tych posiadających swe korzenie na rynku. Inwe...
O firmie Ricoh Company, Ltd Ricoh jest firmą, która założona została w Japonii w roku 1936. Od tamtego czasu przeistoczyła się w swoistego giganta na rynku informatycznym i znajduje się na liście 10 największych firm informatycznych świata. Na samym początku firma zajmowała się produkowaniem papieru pozytywowego, jednakże po z...
Kserokopiarki – historia, zasada działania i... Skąd wywodzi się nazwa kserokopiarka? Otóż całość pochodzi od greckiego słowa kseros, które oznacza mniej więcej tyle co "suchy" - powód nazwy jest prosty - uzyskanie wydruku nie wymaga użycia kąpieli chemicznych jak to się ma w fotografii klasycznej. Pierwsze urządzenie kserujące powstało w roku...
thumb_up
plus_one
Xerolux Mielec Google+
play_circle_filled
Xerolux YouTube